Sunday, February 28, 2010

Otras cosas

Öncelikle boleo olayı. Biz hep boleoları torsomuzla yönlendirmeye alıştık eskiden beri. Tabi bu tango'nun önemli kavgalarından birine geliyor: her hareketi lead etmeli misin yoksa kadın kendiliğinden gyro ya da cross yapmalı mi. bence gereksiz bir tartışma zira ikisi çok uç noktaları temsil ediyorlar. tabi ki cross'da hafif bir lead var adımınızın ve torsonuzun yönüyle verilen ama gyro sırasında partnerinizin her adımını tam olarak lead etmeye kalkarsanız ezilip büzülürsünüz doğal olarak.

Boleo da öyle. Lastik gibi uzayamadığımız için göğsümüzle lead ettiğimizde boleoları, ya biraz yamulmuş dal gibi görüneceğiz ya da hareketin olduğu yönün tersine adım alacağız. Bence bu tamamen uygun, itirazım olamaz. Bakınız homer nasıl da lead ediyor bu şekilde boleolarını:

Bu tür bir boleo lead'i genelde sürekli open embrace (tabi bu kavram da kabız bir kavram ama şimdilik kullanalım) dansedenler arasında yaygın. leader'in hareketsiz kalması pek mümkün değil burada. güzel görünüyor ama genelde yaş ilerledikçe bu şekilde dansetmek gereksiz enerji kaybı gibi geliyor bana. olabildiğince close embrace (ama doğru bir embrace) dansetmenin kadınlar arasında da fazlasıyla popüler olduğunu söyleyebiliriz. peki nasıl yapacağız boleo'ları sabit durarak.

çok basit: ağırlık aktarımı. bunun kendini kasmayan follower'larda inanılmaz kuvvetli boleo'lar yaratabileceğini hissedince çok şaşıracaksınız. ilk yapmanız gereken egzersiz doğru embrace ve embrace'den bir nevi avatar filmindeki gibi bağlantı sağlamak. öyle ki follower sizin sağ eliniz ile yaptığınız bağlantıdan rahatça ağırlığınızın hangi bacakta olduğunu anlayabilmeli. bu tabi sabır ve dikkat gerektiriyor, ancak bir kere başardıktan sonra minimal torso hareketiyle olduğunuz yerde devasa boleo'lar yönlendirebileceksiniz. burada alp abimiz biraz göstermiş:

(2)
Iikinci davamız colgada bağlantılı.
şimdi fabian'in burda yaptığı colgada'lara bakalım:

bu ikisinde de impulse vermek dışında bir zorluk yok harekete başlarken. tabi ki colgada hareket olacak çok zor, güçlü kollar ve dönme momentumunu almak için muz şeklinde bir duruş gerektiren bir hareket. benim burda bahsetmek istediğim konu ise o değil, harekete nasıl güzelce başlanabileceği.
video'daki ilk colgada'ya, benim deyimimle linear olanına, gyro'dan follower yan adım alır almaz başlayabilirsiniz. fazlasıyla güçlü bir dönüş kuvveti yaratabilen bu colgada'nin kusuru ortalığın baya boş olmasını ya da yakınlarda bir ambulans olmasını gerektirmesi. yani boş milongalar hariç sosyal ortamlarda kullanılması zor.

videodaki ikinci colgada, follower'in serbest bacağını destek bacağına dolaması ve partnerlerin birbirlerine belirli bir açıyla bakıyor olması bakımından daha verimli kullanıyor alani. buna başlamak da zor değil, bir forward boleo'dan sonra kadına vereceğiniz hafif bir impulse ile muz şeklini aldırmanız isten bile değil zaten. zira sağ kolunuz embrace dolayısıyla çok avantajlı durumda.
peki diyelim ki bu ikinci döndürülmüş colgada'yi öteki taraftan yapmak istiyorsunuz. fabian bu video'da göstermemiş onu ama bize derste ısrarla yaptırmaya çalışmıştı aynı forward boleo'dan girerek. danseden çift haberdarsa oluyor pek ala, ama bilmiyen bir follower'a bunu yaptırmak biraz zor çünkü bu kez sağ kolumuzun embrace'den sağladığı avantaj yok ve çok güvensiz geliyor bir kadın için arkaya boşluğa doğru ağırlığını vermek.
çözüm? benim kendimce bulduğum en kolay başlangıç sol ayakla kadının gyrosunun arka adımına yaptığımız back sacada.

videodaki halı pek zor görünebilir hareketin ama enrosque'yi yapmak zorunda değilsiniz. bulunduğunuz yerde belden aşağınız bile sağlam bir pivot alıp da statik gyro'dan da yapabilirsiniz hareketi. önemli olan bu saçada'nin follower'a o colgada'nin başında ihtiyacımız olan duruşu kendiliğinden yaptırtması. videodaki gibi follower'in kıstırılmış sag bacağının bir boleo ile açılmasını beklemektense hemen yakınlaşıp off-axis (muz) duruşa kendimiz de gelerek sol taraftan döndürülmüş colgada yapmaya hazır hale gelebiliriz. kolay gelsin.

No comments:

Post a Comment